Opublikowany przez: Monika C. 2020-09-23 13:20:32
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Micheile Henderson on Unsplash
Młode mamy są nieustannie bombardowane zdjęciami innych mam, które błyskawicznie odzyskują figurę po urodzeniu dziecka. Piszą o cudownych dietach i ćwiczeniach. Czy jednak młode mamy i mamy karmiące piersią robią słusznie, stosując w tym czasie często nieracjonalny sposób odżywiania? Jedną z popularnych jest cały czas dieta polegająca na spożywaniu ostatniego posiłku przed godziną 18-tą. Czy słusznie?
Ten MIT powstał na podstawie obserwacji rytmów biologicznych człowieka. Uważa się, że organizm człowieka jest tak skonstruowany, że rano aktywnie przyswaja i trawi pokarm. Jakiekolwiek jedzenie spożywane rano nie wpłynie w żaden sposób na sylwetkę. Jednak to stwierdzenie nie zostało potwierdzone, a istnieje bardziej uzasadnione i logiczne wyjaśnienie.
Jeśli przez kilka tygodni stosowałbyś się do tego zalecenia, faktycznie mógłbyś zauważyć rezultaty. Dlaczego? Omijając posiłki od godziny 18:00, miałbyś większą szansę na wygenerowanie deficytu kalorycznego. Na przykład: ominąłbyś podwieczorek (300 kcal) i kolację (400 kcal), więc jadłbyś 700 kcal mniej, niż na co dzień, co mogłoby wystarczyć do spowodowania spadku masy ciała.
Jednak jeśli stosować się do czegoś, co tak bardzo wywraca przyzwyczajenia do góry nogami, to nie widzę przeszkód, byś równie szybko przyzwyczaił się do zasad zdrowego, racjonalnego odżywiania. Na dłuższą metę przyniosłyby znacznie lepsze efekty.
>>> Czytaj też: Szkoła językowa dla małego dziecka: pomysł na naukę języka angielskiego on-line!
Właściwa częstotliwość spożywania posiłków stanowi ważny element zdrowego odżywiania. Spożywanie kolacji ma istotny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała, powodzenie procesu odchudzania czy też dietoterapię niektórych jednostek chorobowych.
Kolacja jest jednym z głównych posiłków w ciągu dnia i powinna być spożywana na 2-3 godziny przed snem. Zatem pora przyjmowania tego posiłku powinna być dostosowana do codziennego rytmu życia, a tym samym powinna być uzależniona od pory rozpoczęcia śniadania i spożywania kolejnych posiłków oddzielonych 3-4 godzinnymi przerwami. Spożycie kolacji na około 2-3h przed snem, to większy apetyt po przebudzeniu, co może ułatwić wypracowanie zdrowego nawyku jedzenia pożywnego śniadania niedługo po przebudzeniu.
Autor artykułu: Alinka Varabyeva
>>>Czytaj też: Deficyt kaloryczny: czy im mniej jem, tym więcej schudnę?
Bibliografia:
1. Jarosz M. (red): Praktyczny podręcznik dietetyki. Wyd. IŻŻ. Warszawa; 2010.
2. Thomas JA 2nd., Antonelli JA, Lloyd JC. I wsp.: Effect of intermittent fasting on prostate cancer tumor growth in a mouse model. Prostate Cancer Prostatic Dis 2010 Dec;13(4):350-5
3. Shehab A., Abdulle A, El Issa A i wsp.: Favorable changes in lipid profile: the effects of fasting after Ramadan. PLoS One 2012;7(10):e47615
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.